Genel PLAYSTATİON 5

PS5 ÖZELLİKLERİ İLK RESMİ AÇIKLAMA !!!

Tarafından yazıldı: Shn İstanbul

PS5 ÖZELLİKLERİ 2020

( RESMİ ÖZELLİKLERİ )

 

 

Sony, Mark Cerny’nin canlı yayında anlatımları ile , yeni nesil PlayStation 5 konsolunun sistem mimarisinin teknik özelliklerini ve PS5 oyunlarının nasıl olacağı hakkında resmi bilgiler verdi.

Ps5 donanım özellikleri ile hayran bıraktı denilebilir. Güçlü bir konsol yolda. Şu ana kadar tanıtım da dahil henüz resmi bir PS5 konsol resmi görülmedi. İnternet üzerindeki resimler varsayım olmaya devam ediyor.

PS5 SSD GÜCÜ

Ps5 en önemli özelliği ultra hızlı SSD hard disk özelliğidir. Ps5 ile standart olarak gelen SSD hdd oyunlarda yükleme yada bekleme süresini neredeyse kaldırıyor.

Bu özelliği özetlemek gerekirse. Herhangi bir oyunda, oyun oynarken düz koridorda koşup yükleme işlemini bu şekilde kamufule edebiliyorlardı. Bir bölümü geçtiniz farklı bir bölüme geçmek için uzun koşu alanından geçmek zorunda kalıyordunuz ama artık PS5’te böyle bir yükleme, bekleme yeri olmayacak. Ps4’te 30 saniye olan bir yükleme, PS5’te bu 1 saniye. Ne kadar hızlı olduğunu bu örnek ile anlayabiliriz.

PS5’in SSD’si  825 GB kapasiteye sahip olacak, ancak Ps5’te hard disk  kapasitesini artırmak için ticari SSD’ler kurabileceğiniz dahili bir yuva bulunuyor.

 

SSD, PS5’in saniyede 5.5 gigabayt hıza sahip. Extra takıcağınız SSD’de bu hızda olması tavsiye ediliyor. Ultra Hızlı SSD fiyatları yüksek olduğundan 825 gb SSD şimdilik yeterli olacaktır. İsteyen tabiki extra olarak Ultra hızlı SSD saniyede 5.5 gigabite hızına sahip bir hdd alıp PS5’e takabilir fakat bu hddlerin boyutuda önemli. Her ultra hızlı SSD PS5 yuvasına oturmayacağı belirtiliyor.

PS5 ESKİ PSLAYSTATİON OYUNLARINI ÇALIŞTIRACAK MI?

Ps5’te beklenen özelliklerden birisi olan geriye dönük uyumluluk özelliği. Bu sayede PS4 oyunlarını PS5’te oynanabilecek. PS3,PS2,PS1 oyunları yüksek ihtimal ile PS store’dan indirip ücret karşılığında oynanabilecektir. Ps5’te Ps4  oyunlarını evet oynayabileceksiniz fakat PS5 SSD belleği 825 GB olduğundan bu kapasiteyin PS4 oyunları ile doldurmama için PS4 oyunlarını USB HARİCİ HARD DİSK üzerinden oynamanız tavsiye ediliyor. Bu sayede PS4 oyunları ile SDD hdd’nizi doldurmamış olcaksınız.

Ps5’te 100 adet populer PS4 oyunu çalışacağı belirtiliyor. Zamanla 100 adet olan geriye uyumluluk özelliği yükseleceğini belirtiyor.

 

PS5 4 K BLU-RAY 

PS5’te 4K UHD Blu-ray optik sürücü olucak yani CD tabanlı oyunları oynayabileceğiz.

PS5 SES ÖZELLİĞİ

PS5’in  Sony, 3D ses için Tempest 3D AudioTech olarak adlandırdığı özel bir donanım oluşturdu. Ayrıca Sony’nin PS5’in 3D sesinin sadece kulaklıklı veya Dolby Atmos gibi lisanslı bir standardı destekleyen ses sistemleri olanlara değil tüm kullanıcılara sunulmasını istediğini belirtti. Kulaklık sesi PlayStation 5’teki 3D ses özelliği standart olucağı belirtildi.

 

Bu sayede PS5’te 3D sesleri duymak için extra kolon, kulaklık almanıza gerek kalmayacak. Mevcut TV kolonları veya kulaklık 3D sesleri destekleyecektir. Test edip göreceğiz 🙂

 

 

PS5 CPU İŞLEMCİ ÖZELLİĞİ

PS5’in 3.5GHz’de çalışan sekiz Zen 2 çekirdeği olacak. Bu güç, PS4’ün sahip olduğu Jaguar çekirdeklerinin iki katından fazla ve Ps5 işlemcisini, AMD tarafından Sony’nin istediği şekilde yapılandırılarak üretildiği söylendi.

PS5 GPU GRAFİK İŞLEMCİ ÖZELLİĞİ

Playstation 5 Grafik işlemcisi RDNA 2. AMD RDNA 2 gayet güçlü bir grafik işlemcisi. Ve GPU ve CPU nun birleşmesi ile mükemmler bir güç ortaya çıkıyor.

PS5 İLE PS4 KARŞILAŞTIRMASI

Şimdilik gelişmeler bu şekilde. .  Bizi takip etmeye devam edin. . .

 

 

Yazar Hakkında Bilgi

Shn İstanbul

Shn İstanbul Adres Bilgileri
Kartaltepe Mah, Mektupçu Sokak No : 4 Bakırköy İstanbul
0212-660-75-15 0543 329 48 82 whatsapp'tanda ulaşabilirsiniz.

Yorum bırak

2 Yorum

Araç çubuğuna atla