Genel

Fallout 4 Oyun İncelemesi

Tarafından yazıldı: Shn İstanbul

FALLOUT 4 İNCELEME (PS4)

Fallout 4 gizem ve macera vaadiyle biz oyun severleri cezbedecek bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Terkedilmiş ve uçsuz bucaksız araziler büyüleyici gelebilir ama köşeyi döndüğünüzde sizi bekleyenin veya karşınıza neyin çıkacağını kestiremezsiniz. Fallout 4 heyecan verici mücadeleleri ve sürükleyici öyküsüyle bir tablo gibi karanlık dünyayı sonuna kadar bize hissettiriyor. Boston post nükleer kıyametinin derinliklerini indiğimizde bizleri temizliyeciler(scavenger) bekliyor. Yeni dünyanın kaderi sizin ellerinizde.

1950'lerin Boston'unda sıradan bir vatandaşken tehlikeli görevleri yerine getirip bu uçsuz bucaksız hayalet şehirin bıçkın savaşçısı olacağımızı kim hayal edebilirdi ki?

PS4 FALLOUT 4 ailemizde mutlu ve huzurlu bir sabah vakti başlıyoruz. Bir robot uşağımız var ve espriler havalarda uçuşuyor. Bu robot bize Borderlands oyunundaki Claptrap'i hatırlatıyor. Herşey güllük gülistanlıktı ta ki televizyondaki o can sıkıcı yayına kadar. Ailenizle birlikte sığınağa iniyorsunuz.

Sığınaklar sanıldığının aksine sosyal deneylerin yapıldığı bir kamp gibi. Baş kahramanımız ailesini koruma amacıyla mecburen Vault 111'e  sığınıyor… Vault 111, insanların donduruldğu ve yıllar sonra uyandırıldığı bir merkez aslında. Ne zaman, ne şekilde uyanacağınız belli değil.

Birden uyanıyorsunuz etrafınızda bir adam bir kadın. . . İçeride kilitlisiniz, çıkamıyorsunuz, sadece oğlunuzun kaçırılışını çaresizce izliyor ve tekrar uykuya dalıyorsunuz. Sonra kısa bir süre geçmişcesine uyanıyorsunuz. Savaşın üzerinden 200 yıl geçmiş, evet evet yanlış duymadınız tam tamına 200 yıl. . . Yıl 2287. O eski huzurlu Boston gitmiş yerine savaştan sonra harabe şeklini almış bir Boston karşılıyor bizleri. Tek amacımız kaçırılan evladımızı bulup kurtarmak.

fallout1

Dışarı çıktığımızda savaşın sonuçlarını 200 yıl geçmesine rağmen gözlemliyoruz. 2 başlı geyiği izlerken evimizin de Boston'un en güzel yerinde yıkıntıların içinde olması içimizi burkuyor.Fenway parkı yeraltı çetelerine ev sahipliği yapan bir gecekondu mahallesine dönüşmüş durumda. Çocuğumuzu bulmak için bu bataklığın içine bizde ister istemez sürükleniyoruz. Kararlarımız maceranın nasıl şekilleneceğine yön vermekte ve oldukça etkili, sadece bizim değil diğerlerinin de kaderini belirleyen etkileyici bir unsur.

PS4 Fallout 4 'ün hikayesi bizi kendimizden taviz vermeye zorlar nitelikte. Nukleer savaş Boston'daki hayatı yaşanmaz bir hale getiriyor. Herkes hayatını kurtarmanın peşinde ama kimse işbirliğine yanaşmıyor. Bu iğrenç gerçekliğin ağırlığı bazı insanları delirmeye kadar götürüyor, bazılarına göreyse insanların delirmesine sebep olan şey radyasyondan başkası değil.

fallout3

PS4 FALLOUT 4, Boston'daki istikrarsızlık kalıcı gibi görünüyor. Ancak bu atmosferi bozan bir yapı var, Cambridge'in o ünlü Massachusetts Enstitüsü. Biomühendislik harikası androidlerin yani bir diğer adıyla Synths'lerin üretildiği yer. Bazı Synth'ler animasyonlu cansız manken gibi duruyorlar 🙂 ancak enstitü son zamanlarda gerçeğe çok yakın robotlar üretmeye başlıyor. İnsanlar gizli robotic ajanların olduğundan şüpheleniyorlar. İnsanların ve robotların arasındaki çatışma Fallout 4'ün bel kemiğini oluşturmakta. Organik ve sentetik oluşumun arasındaki çizgi insana“insan olmanın ne demek olduğu” sorusunu akıllara getiriyor.

fallout4

PS4 FALLOUT 4, karar verme çok ön planda, oğlunuzu bulmak için verdiğiniz kararlar ilk başlarda kolay gelebilir ancak zamanla karmaşık bir hal almakta. Bu doğruyla yanlış arasında seçim yapmak gibi bir şey değil hemen hemen her zaman kendinizden fedakarlık edeceğiniz bir hal almakta ve git gide zorlaşmakta.

fallout5

Tüm RPG oyunlarında olduğu gibi PS4 FALLOUT 4'de de yan görevler ve birçok zindan baskın görevleri ile bizi mücadelenin içine çekiyor. Hedeflerinizi RPG Komuta Sistemi olan V. A. T. S ile seçiyoruz ve düşmanı işaretliyoruz.

fallout6


Bu moddayken düşmanın vücudundaki belirli bölümleri seçip hangi bölüme ateş edersek/vurursak ne kadar zarar verebileceğimizi görebiliyoruz. Bu sistemi Fallout 3 ve Fallout New Vegas'ta da görmüştük, ve aşina olduğumuz bir sistem. Ancak V. A. T. S'a geçtiğimizde aksiyonu tamamen durduruyor, matrix efekti gibi yavaşlatıyor böylece bizde sakin bir şekilde karar verip hedefimizi hangi bölgeden vuracağımıza karar veriyoruz, aklınızda bulunsun oyun dursa bile siz savunmasız bir şekilde kalıyorsunuz, yani tam anlamıyla durmuyor. V. A. T. S'i açtığımızda sinematik bir efekt de söz konusu bu arada.

A. T. S. 'ın bir dezavantajı aksiyonu yavaşlatması ve düşünmeniz için zaman vermesi, hayatta kalma dürtüsü ise aksiyonun seviyesinin yüksek tutmaya yetiyor.

fallout7

Siz yara berelerinizle uğraşıp radyasyon zehirlenmesi geçirirken aynı zamanda cephane sıkıntı yaşarken sersem mutantların sizi bulup avlaması işten bile değil. Vur kaç taktiği yaparak kaçabilirsiniz ama bu öldürdüğünüz rakiplerinizin üzerinden düşen değerli itemlarıda arkanızda bırakacağınız anlamına gelecektir.

PS4 Fallout 4, aynı zamanda detaylı bir Craft sistemiyle geldiği için oyunun birçok yerinde kendinizi belli parçaları ararken buluyorsunuz. Füzyon çekirdekleri için fabrikaları yağmalıyor, önemli defans sistemlerini geliştirmek için telefonların içindeki devreleri sökmeye uğraşıyorsunuz. Kısaca oyunda senaryo, yan görev gibi önemli parçalarla ilgilenmeseniz bile gözle görülür bir ilerleme kaydedebiliyorsunuz.   Bethesda'nın uzun yıllar uğraş verdiği "özgür oyun" kavramı PS4 Fallout 4 ile resmen zirve yapıyor.

Her seviye atladığınızda, stat points dediğimiz bir yetenek puanı alıyoruz. Bu puanı 7 ayrı kategoride kullanabiliyoruz.

Bu kategoriler Mukavemet, Algı, Dayanıklılık, Karizma, Zeka, Şans ve Çeviklik. Bu puanları aynı zamanda Perk sisteminde de kullanabiliyoruz. Perk sistemi karakterinizi yıkılmaz bir savaşçı mı yoksa çılgın bir büyücü mü olmasını sağlayan bir ağaç sistemi. Ancak perk sisteminde bir kısıtlama bulunmuyor. Dilerseniz kazandığınız puanları tümünü tüm yeteneklere dağıtabilirsiniz. Böylece her alanda uzmanlık sahibi olabiliyorsunuz. Geniş bir yetenek yelpazesi sunan oyun bizi bu konuda tamamen özgür bırakmış. Yeni ekipman toplayarak da yeteneklerimize katkıda bulunabiliyoruz. Oyunda sürekli ganimet peşinde koşturup duruyoruz, günlük hayatta kullanılan alet edevatları birleştirerek ekipmanlarımıza mod uygulama imkanımızda mevcut.

Boston genelinde mevcut olan tezgahlarda topladığımız işe yaramaz hurdaları satabiliyoruz. Biraz level atladıktan sonra bu tezgahlar işimize daha çok yarıyor, kaliteli modları buradan temin edebiliyoruz.

Boss savaşlarında elde ettiğimiz silahlar ihtiyacımız olan düşmanları yerine mıhlamaya yetecek güçte silahlara sahip olmamızı sağlıyor.

Cephane ve sağlık oyundaki en önemli 2 öğeyi oluşturuyor, bu nedenle bütün cesetlerini üstünü aramamız gerekiyor, zengin olma umuduyla ceplerinde bulduğumuz maymuncuklar bize zengin olma hayali sunarken, bir yandanda bilgisayarları hacklemeye veya gizli odaları bulmaya çalışıyoruz. Bu aktiviteler ilk başlarda biraz karmaşık ve zorlayıcı gelebilir, ancak oyunda ilerledikçe aslında git gide daha zorlayıcı ve karmaşık hale geldiğini anlıyoruz.

Ayrıca patlamadan önce yaşadığımız kasabaya gidip kendi yaşam alanımızı tekrardan kuruyoruz. Harabe olan evleri iyileştirip tekrar yaşanabilir hale getiriyoruz. Bahçemizde kavun, karpuz bile yetiştirmemiz mümkün. Saldırılardan korunmak için barikatlar ve otomatik makineli tüfek sistemleri kuruyoruz, saymakla bitmiyor açıkçası. Sınır sizsiniz oyunda…

Çaresizca kaybolan oğlumuzu ararken, kurtulan kişilerden bilgi alış verişi yapıyoruz. Ancak Fallout’un önceki oyunlarındaki gibi can sıkıcı uzun uzun muhabbetler olmuyor oyunda. İnsanlarla yardımlaşa yardımlaşa zamanla aramızda güven bağı oluşuyor ve mücadelemizde bizim safımıza katılıyorlar. Tüm hayatını zorlu Wasteland’de yaşamış insanları yanımızda görmek bize hem cesaret veriyor hem de savaşlarımızda gerçekten büyük etkileri oluyor. Seyahatimizde yanımızda bulunan yol arkadaşımız zaman zaman bize kendini siper ediyor, ve bölgedeki gizli kutuları/itemları bulmamızda bize yol gösteriyor. PS4 FALLOUT 4  ilk yol arkadaşımız Dogmeat ismindeki Alman Çoban Köpeğimiz oluyor. Kuyruğunu sallayarak yüzümüze bakıp sırıtması bile onu sevmeniz için bir bahane oluyor.

PS4 FALLOUT 4'de üstümüzde ağırlık yapacak mühimmatı veya malzemeye köpeğmize verebiliyoruz böylece ağırlık ve hantallıktan kurtuluyoruz.

Fallout 4’ün uçsuz bucaksız dünyasına hayran kalıyoruz bu yüzden gülü seven dikenine katlanır misali oyundaki bazı eksikliklerden de bahsetmeden geçemeyeğiz. Haritada fast travel (hızlı seyahat) seçeniği olması bir artı iken, haritada bir yerden bir yere mesafeyi ölçmek için haritayı gideceğimiz yere kadar kaydırarak görebiliyoruz. Kuş bakışı ölçüm yapamıyoruz. Ekranın alt kısmındaki pusula bize yeni görevin nerede olduğunu göstermekte ancak ne kadar uzaklıkta olduğunu görebilmek için haritada biraz uğraşmak gerekiyor.

fallout8

Benzer problem silah seçme ekranında da karşımıza çıkıyor, aynı mermiyi kullanan en güçlü silahı seçmek için bir sıralama seçeneği çıkmıyor, tek tek silahlarımızın güçlerine manuel olarak bakıp seçmemiz gerekiyor. Oyunda çeşitli buglarda mevcut, yarıda kesilen konuşma diyalogları tedbir amaçlı oyunu altyazılar açık şekilde oynamamız için bize bahane sunuyor. Zaman zaman karakterlerin eşyaların içinde geçtiğini, bazende havada asılı kaldıklarını görmemiz mümkün. Bu sahnelere Bethesda’nın Fallout 3 ve Skyrim oyunlarından aşinayız zaten.

fallout9

Tablonun geneline baktığımızda bu sorunlar oyunun güzelliğine gölge düşüremiyor. Oyun o kadar etkileyici ki, oyunu kapattıktan sonra bile etrafınızdaki insanları iyi, kötü, dost, düşman gibi ayırt etmeye, kafanızda canlandırmaya başlıyorsunuz.

fallout10

Oyundaki en can alıcı nokta, verdiğiniz kararların size acaba? dedirtmesi, doğru yolu mu seçtim yoksa diğer yolu seçseydim daha mı iyi olurdu gibi sürekli aklınızda bir soru işareti olmasına sebep oluyor.

Fallout 4 açık dünya haritalı oyunlara yeni bir soluk getiriyor ve 400 saat ve üzeri oynanış süresiyle bir  başyapıtı biz oyunseverlere armağan ediyor.

Yazar Hakkında Bilgi

Shn İstanbul

Shn İstanbul Adres Bilgileri
Kartaltepe Mah, Mektupçu Sokak No : 4 Bakırköy İstanbul
0212-660-75-15 0543 329 48 82 whatsapp'tanda ulaşabilirsiniz.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla