Genel

PS4 Uncharted 4 a Thief’s End

Tarafından yazıldı: Shn İstanbul

ps4_uncharted_4_oyunPS4 Uncharted 4 a Thief's End Ön İnceleme

PS4 Uncharted 4 a Thief's End sadece Playstation 4'e çıkacaktır öncelikle bunu belirtmeliyim. PS4 Uncharted 4 a Thief's End, aynı zamanda da Uncharted serisinin dördüncü ve en son oyunu olarakta karşımızda çıkıyor.

Oyuncuların beklentilerinin yüksek olması da yapımcıların işinin biraz daha zor olacağını gösteriyor. Yeni nesil grafiklere sahip Uncharted 4, bizi E3 fuarındaki tanıtım videosu ile bizleri büyülemeyi başarıyor. Kaplamalar her zamankinden daha detaylı, orman her zamankinden daha canlı ve animasyonlar her zamankinden daha akıcı. 

Ps4_uncharted4_oyunu_

PS4 Uncharted 4 a Thief's End çıkmasına kısa bir zaman kaldı ancak şimdiden sabırsızlıka bekliyoruz. Naughty Dog’un yeni sanat tasarımcısı Andrew Maximov  ortaya çıkacak işin kesinlikle konsol üzerinde en iyi görünen oyun olacak diyerek hepimizi beklentisini zirveye taşıdı. 

The Last Of Us’ın başarısı ve yapımcı firma Naughty Dog’da yaşanan ayrılıklar sonrasında biz oyuncular Uncharted’dan pek bir umutlu değildik ve bu sayı hiçde hafife alınacak bir rakam değildi. Ancak oynanış videosunu gördüğümüzde bu fikrimiz tamamen değişti. Tıpkı Metal Gear Solid’den tanıdığımız Snake’in yıllarca süren serilerinde zamanla yaşlanması Nathan Drake’e de yansımış, kahramanımız biraz daha yaşlanmış ve olgunlaşmış. The Last of Us  demişken, bu oyunun etkilerini Uncharted 4’de bariz bir şekilde görmekteyiz.

uncharted4_ps4oyun-_

Eski serilerde direk Rambo gibi aksiyona girerken bu oyunda bunun oyuncuya bırakıldığını görmekteyiz. Eskiye nazaran tek bir rotada değilde çok fazla serbest olarak hareket edebildiğimiz bir oynanış tarzı sunmakta. Lineer bir çizgi her oyunda olduğu gibi bu oyunda da mevcut, ancak düşmanlarımızı ortadan kaldırma işini canımız nasıl isterse o şekilde yapabiliyoruz. Bu da bize Splinter Cell’i hatırlatmıyor değil. Bu arada düşman demişken her seride biraz daha geliştirilen düşmanların yapay zekası hiç de hafife alınacak tarzdan değil.

PS4 Uncharted 4 a Thief's End Oynanış videosunda da görebileceğimiz gibi çalılıkların içinde gizlenen kahramanımız üzerine doğru ilerleyen düşmanı etkisiz hale getirip çalılıkların arasına gizlediğinde birlikte nöbet tuttuğu arkadaşı yokluğunu fark edip onu aramaya koyuluyor. Yani düşmanların belli bir devriye alanı yok, istedikleri gibi rastgele gezip sizi yakalamaları işten bile değil.

PS4 Uncharted 4'te Nathan artık sadece yamaçlardaki çıkıntılara tutunup tırmanmıyor, tıpkı Tomb Raider’ın buzlara tırmanma çekicini sapladığı gibi Nathan’ın da tırmanma bıçağı var ve düz zeminlere de kolaylıkla saplayıp tırmanabiliyor. Tomb Raider demişken Lara’nın o meşhur halatı artık Nathan’da da var, tarzan gibi düşmanların üstüne salınarak inebiliyoruz. Oyunun sanat tasarımcısı Kurt Margenau gözümüzün gördüğü heryere gidebileceğimizi, oyunda hareket özgürlüğünde sınır olmadığını sözlerine ekliyor. Aslında bir sınır var tabiki ama oyun keyfini sınırlamamak için bunu geniş tuttuklarını belirtiyor. Oyunun gerçekten kült bir oyun olacağından %100 emin olduğunu belirtmektende çekinmiyor. Oyunun çıkış tarihini ileriye almalarının sebebini gelmiş geçmiş en iyi Uncharted oyunu olsun diye uğraştıkları için diye tatlı bir nedene bağlıyor tasarımcımız. Naughty Dog’un Last of Us’dan almış olduğu yapay zekanın üstüne bir tuğla daha ekleyip Uncharted’a eklediğinden de bahsediyor. Last of Us’daki gizlilik elementlerinin çok yavaş olduğunu, PS4 Uncharted 4 a Thief's End’in doğası gereği hız, tırmanma, atlama gibi hareketlerin hızlı olmasından dolayı adapte ederken hızlandırdıklarını belirtiyor. Gizlilik öğesi bunların başında gelmekte.

Uncharted-4-ps4oyun_takas

PS4 Uncharted 4 a Thief's End'de araçda kullanıyoruz tabiki bundan da bahsetmeden geçmiyor yapımcı ve araçla özgürce dolaşabileceğimizi, örneğin hedefimizin bir tepe olduğunu ancak tepeye hangi yolu izleyerek çıkacağımızın tamamen biz oyunculara bırakıldığını söylüyor. PS4 Uncharted 4 a Thief's End’in 1080p çözünürlükte 60fps göreceğinin Naughty Dog tarafından belirtildiğini ve geçmiş başarılarını göz önünde bulundurursak büyük ihtimalle PS4’ün sınırlarını zorlayacak ilk oyunlardan biri olacak. 
Multiplayer ‘a değinmeden geçmek olmazdı, Sony’nin basın konferansında izlediğimiz görüntülerde pek çok detay dikkatimizi çekiyor. Önceki oyunlardan aşina olduğumuz karakterleri Multiplayer’da görebiliyoruz. Hızlı bir gösterim oldu ancak anlaşılan o ki multiplayer haritalarda da birçok derinlik getirilmiş. Oyunun multiplayer’ını kuvvetlendirmek için yenilikler eklenmiş. En göz alıcı öğe ise doğa üstü güçler sergileyen power-up’lar. Her oyunda olan güçler bu sefer dozunu arttırmış, Elena’yı ateşlere bürünmüş kadın halinde görmek bizi zaman zaman acaba Infamous'mu bu oyun dedirtiyor. 

PS4 Uncharted 4 Multiplayer maçlarda kazandığımız paraları oyun içindeyken Wrath of Eldorado’yu etkinleştirmek için kullanabiliyoruz, etkisi birkaç saniye içinde tükensede grup halindeki düşmanları ortadan kaldırmak için gayet yeterli etkiye sahip

Oyunda oradan oraya zıplarken kendinizi boşluğa bıraktığınızda L1 tuşuyla kancamızı aktif hale getirip karşı tarafa geçiyoruz. İlk başlarda boşluğa kendinizi bırakmak üzerinizde garip bir his bıraksada sonradan kanca sisteminin kusursuz çalıştığını görünce içiniz rahatlıyor. 
Multiplayer’daki bir diğer mistik öğemiz ise Cintamani Taşı, sizi etrafınızdaki takım arkadaşlarınızın sağlığını yükseltecek bir süper doktora çeviriyor 😀 Etki alanındaki tüm takım arkadaşlarınızın sağlık seviyesini yükseltiyor.

PS4 Uncharted 4 a Thief's End Multiplayerdaki en güzel gücümüz ise “The Hunter” yani avcı. Haritaya çıkar çıkmaz en yakınındaki düşmanı indirmeye odaklanıyor. Yakaladığında zincire vuruyor. Burada 3 farklı şey olabiliyor. İlk ihtimal düşman kurtulup kaçabiliyor, ikinci ihtimal arkadaşları gelip kurtarabiliyor ve olması gereken son ihtimal ise sizin gidip işini bitirmeniz oluyor. Unutmadan bir de oyunda Sniper var, sizin yanınızda olan ve sizi mermilerden koruyup siperlik sağlayan, mühimmat yardımında bulunan, ve son olarak Brute ; ağır zırhlı ve gatling gun’a sahip bir yoldaşımız olarak karşımıza çıkıyor.

PS4 Uncharted 4 Oyununu çıkış tarihinden sonra ps4 oyunları ile takas yapabilirsiniz. Ps4 oyun takası için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yazar Hakkında Bilgi

Shn İstanbul

Shn İstanbul Adres Bilgileri
Kartaltepe Mah, Mektupçu Sokak No : 4 Bakırköy İstanbul
0212-660-75-15 0543 329 48 82 whatsapp'tanda ulaşabilirsiniz.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla